Vyššie teploty, ale aj prehánky a búrky

Počasie na Slovensku sa po dlhšom podpriemernom nevľúdnom období vracia do normálu. Vyslovene studené dni sa končia a my sa môžeme tešiť na oveľa príjemnejšie teploty. Teplejší vzduch ale prináša svoje riziká, ktorým sa budeme musieť v najbližších dňoch prispôsobiť.

Vyššie teploty v kombinácii s vlhším vzduchom prinášajú tvorbu konvekcie, teda rozvoj kopovitej oblačnosti, ktorá vzniká najmä počas dňa a s večerom zaniká. Ak je táto kopovitá oblačnosť dobré vyvinutá, je často zdrojom prehánok a búrok. A práve na takéto počasie sa musíme od zajtra pripraviť.


Konkveciu (video), tvoria vertikálne pohyby vzduchu, teda zohriaty vlhký vzduch z týchto oblastí stúpa nahor, pretože má menšiu hustotu ako vzduch nad ním. S rastúcou výškou klesá jeho tlak, a keďže sa obvykle jedná o veľké masy vzdušnej hmoty, tak sa adiabaticky (t.j. bez výmeny tepla s okolím) rozpína a pritom ochladzuje. Po ochladení na teplotu rosného bodu sa začnú vo vzduchu vytvárať drobné kvapôčky vody, ktoré tvoria oblak. Ak je tento oblak dostatočne vyvinutý vzniká dážď.

 

Aké počasie nás čaká?

Nad naše územie bude prúdiť teplejší a vlhší vzduch a to v nevýraznom tlakovom poli. Počasie tak bude v najbližších dňoch veľmi podobné. Zrána a predpoludním jasno až polojasno, počas dňa nárast kopovitej oblačnosti a najmä popoludní miestami prehánky alebo aj búrky. Nočné teploty +10 až +5°C, denné teploty +15 až +20°C, pri slnečnom počasí do +23°C. Vietor bude slabý premenlivý poprípade bezvetrie, zosilnieť môže iba prechodne pri prehánkach alebo búrkach.

Predpokladané zrážky na zajtrajší deň (streda 3.5.2017 o 16:00).

Meteorologické výstupy modelov

 

0