Výdatné zrážky na Slovensku

Slovensko zasiahli po prvýkrát v tomto roku výdatné dažde, ktoré zdvíhajú hladiny potokov a riek na severozápade a severe územia, kde už platia stupne povodňovej aktivity na mnohých riekach. Situáciu komplikuje aj topiaci sa sneh vo vyšších nadmorských výškach a neutíchajúci dážď. Podľa dostupných údajov SHMÚ spadlo v oblasti Nízkych Tatier, predovšetkým v okolí Veľkej a Malej Fatry za posledných 24h 60 až 90mm zrážok, čo predstavuje 60 až 90l vody na 1. Na ostatnom území spadlo zväčša od 10 do 25mm, v horských oblastiach do 50mm. Na východ Slovenska zrážky ešte len smerujú.

Zrážky na území Slovenka za posledných 24h.
zdroj: http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=hydro_zra_all

Máme ale dobré správy, v najbližších hodinách by malo najintenzívnejšie zrážkové pásmo postupovať zo stredného Slovenska ďalej na východ a zrážky budú od západu postupne ustávať.

Opačná situácia vládne na JZ Slovenska a to predovšetkým v okrajových častiach tohto regiónu. Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, práve túto oblasť trápi dlhodobo suché počasie len s minimom zrážok. Inak tomu nebolo ani teraz. úhrny zrážok za posledných 24h tu dosiahli iba okolo 5mm. Suché počasie tu započalo ešte počas minuloročného decembra, odvtedy bol každý jeden mesiac zrážkovo hlboko pod priemerom, aj vďaka tomu sa deficit zrážok na niektorých miestach pohybuje už okolo 80mm.

Zrážkový deficit na stanici Bratislava – letisko.
zdroj: http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat_operativneudaje1

Počasie cez víkend sa síce o niečo zlepší, no stále to nebude to po čom mnohí z vás túžia.

Sobota: Na západe premenlivá oblačnosť, na ostatnom území prevažne oblačno a ojedinele prehánky, nočné teploty +7 až +2°C, pri vyjasnení okolo 0°C. Denné teploty +10 až +15°C.

Nedeľa: spočiatku polojasno, od JV pribúdanie oblačnosti a na strednom a východnom Slovensku dážď alebo prehánky. Nočné teploty +5 až 0°C, denné +12 až +17°C, na východe okolo 10°C.

V ďalších dňoch sa bude otepľovať a ukáže sa aj viac slnka.

0