Teplotné rozhranie rozdelí Slovensko

Dnešné počasie určite mnohých z vás potešilo, veď teploty presahujúce +20°C sme tu už nejakú dobu nemali. Nad Slovensko po dlhšom období neobvykle studeného počasia prúdi teplý vzduch od JZ až J,čo sme dnes pocítili najmä na čerstvom južnom vetre, vďaka ktorému sa teploty vyšplhali na +15 až +20°C, na juhozápade krajiny až na +23°C. Polojasné počasie počas dňa doplnila kopovitá oblačnosť, z ktorej sa ojedinele na západe a miestami na severozápade spustili aj lokálne prehánky či búrky. Toto všetko sa deje pred zvlneným studeným frontom, ktorý v najbližších dňoch výrazne zasiahne do počasia aj u nás.

Maximálne denné teploty dosiahnuté dnes 25.4.2017, najteplejšou oblasťou bol juhozápad Slovenska, kde sa oteplilo na 21 až 23°C.

V stredu si príjemné teploty zopakujeme na celom území, čakáme prevažne polooblačno, na západe až oblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Denné teploty +18 až +23°C. Fúkať bude čerstvý južný vietor.

Výrazná zmena sa udeje vo štvrtok. Pomaly postupujúci zvlnený studený front a s ním spojené teplotné rozhranie dorazí na Slovensko, pripraviť sa musíme na prevažne zamračenú oblohu a na viacerých miestach bude pršať, vo východnej polovici územia sa môžu pridať aj búrky. Dôležité budú ale teploty, nad severozápade a krajný západ začne prúdiť v prízemnej vrstve studený vzduch, denné teploty v tejto časti krajiny vystúpia len na +5 až +10°C, na ostatnom území +10 až +17°C, na východe ešte do +22°C. Na západe už bude fúkať studený SZ až S vietor, zatiaľ čo vo východnej polovici územia to bude stále ešte J až JZ.

Výrazný teplotný kontrast medzi západom a východom Slovenska, teplotné rozdiely počas štvrtku budú až dvojciferné.

Štvrtok teda vyzerá z pohľadu počasia veľmi komplikovane, uvidíme čo nám prinesú ďalšie dni, no vyzerá to, že nepriaznivé počasie zotrvá ešte aj v piatok. Od soboty čakáme už postupne zlepšovanie počasia a otepľovanie.

 

3